Jesteś tutaj: » »

Bezprzewodowe kamery IP pracujące w chmurze

Bezprzewodowe kamery IP pracujące w chmurze

Podczas targów IFA 2012 firma TRENDnet zaprezentowała autorski pomysł na wykorzystanie chmury obliczeniowej w monitoringu sieciowym. Technologia chmury jest coraz częściej poruszanym tematem wśród pasjonatów nowych technologii i choć wciąż unosi się wokół niej wiele niepewności, wizjonerzy zgodnie ogłaszają ją mianem rewolucyjnej technologii, która w przyszłości odniesie niewyobrażalny sukces. W trakcie IFA 2012, na stanowisku TRENDnet zachwalano cztery nowoczesne kamery typu CloudIP.

Czym jest chmura?

Najprostsza definicja chmury obliczeniowej określa ją jako przeniesienie szeroko rozumianych zasobów z jednego miejsca w drugie. Cóż zatem odróżnia chmurę od nośników danych, takich jak karty SD, płyty CD czy pendrive-y? Odpowiedź jest prosta: fakt, że dostęp do chmury mamy wszędzie tam, gdzie jest dostęp do Internetu. Chmura jest usługą, która poza możliwością transportowania m. in. baz danych, obrazów, arkuszy kalkulacyjnych, czy plików tekstowych, umożliwia zdalne korzystanie z aplikacji. Programy w chmurze mogą być zarówno przechowywane na wykupionym miejscu na serwerze, jak i - po prostu - udostępniane przez dostawcę usługi.

Monitoring CloudIP

Kamery CloudIP od TRENDnet przeznaczone są do prowadzenia obserwacji wnętrz. Po instalacji kamer możliwe jest natychmiastowe prowadzenie podglądu za pośrednictwem urządzeń podłączonych do sieci monitoringu. Instalacja i odpowiednia konfiguracja dołączonego do kamer oprogramowania, pozwala na nadanie urządzeniom unikatowego adresu WEB, dzięki któremu możliwe jest prowadzenie podglądu przez chmurę nawet w przypadku zmiennego adresu IP. Podgląd przez chmurę na narzuca na użytkownika dodatkowych opłat, a dzięki wysokim zabezpieczeniom cloud computing-u, transmitowany za jej pomocą obraz chroniony jest przed niepowołanymi osobami.



Parametry kamer

Zaprezentowane na targach urządzenia obsługują połączenie bezprzewodowe o wysokiej prędkości. Urządzenia generują prawie płynny obraz w rozdzielczości VGA (20fps). Dołączone do nich bezpłatne oprogramowanie umożliwia zarządzanie nawet 32 kamerami tego typu. Dostępna jest także dedykowana bezpłatna aplikacja dla urządzeń mobilnych. Kamery dostępne są w 4 wersjach:

  • standardowej zintegrowanej,
  • zintegrowanej Dzień/Noc z oświetlaczem IR LED,
  • standardowej PTZ,
  • PTZ Dzień/Noc z oświetlaczem IR LED.

Podsumowanie

Monitoring CloudIP proponowany przez firmę TRENDnet jest ciekawym pomysłem, który prawdopodobnie będzie rozwijany w przyszłości. Póki co, dopiero raczkujące rozwiązanie sieciowego monitoringu przez chmurę przegrywa w zestawieniu z np. megapikselowymi kamerami IP generującymi dużo czystszy obraz w znacznie wyższej rozdzielczości. Co więcej, zdalny podgląd z kamer tak naprawdę wcale nie musi odbywać się z wykorzystaniem chmury, w związku z czym twórcy serii CloudIP powinni wzbogacić kamery czymś więcej, niż tylko podwyższonym, nowoczesnym modułem Wi-Fi o standardzie 802.11ac.


Zobacz również nasze inne artykuły