Jesteś tutaj: Strona główna » Warto wiedzieć » Systemy CCTV IP tańsze od analogowych?
Które systemy nadzoru wideo są tańsze w budowie – analogowe czy sieciowe systemy telewizji przemysłowej? W jakich sytuacjach bardziej opłacalne jest zastosowanie systemu CCTV IP, a w jaki analogowego?
Są to pytania, które praktycznie zawsze padają podczas dyskusji na temat współczesnych systemów telewizji przemysłowej i za każdym razem wywołują wiele emocji.
W ostatnich miesiącach jeden z liderów branży CCTV IP – firma AXIS Communications – postanowił uzyskać odpowiedź na powyższe pytania, zlecając zewnętrznej firmie przeprowadzenie niezależnych badań, których nadrzędnym celem było porównanie kosztów wdrożenia systemów nadzoru wizyjnego wykorzystujących technologię cyfrową (sieci komputerowe z protokołem IP) i analogową. Badania zostały przeprowadzone przez grupę badawczą Lusax*, a ich wyniki (choć dla wielu zapewne zaskakujące) niezbicie dowodzą, że instalacja systemu opartego na protokole IP jest średnio o 13 procent tańsza niż instalacja jego analogowego odpowiednika. Badania opierały się na szczegółowej ankiecie, którą przeprowadzono wśród integratorów specjalizujących się w sprzedaży i instalacji profesjonalnych systemów telewizji przemysłowej, zarówno analogowych, jak i bazujących na protokole IP (ang. Internet Protocol). W trakcie badania respondentów poproszono o sporządzenie ofert dotyczących systemów nadzoru wideo obydwu typów, składających się z 14, 25 i 40 kamer telewizji przemysłowej (czyli systemy nadzoru wideo dla średniej i dużej wielkości obiektów) przeznaczonych do instalacji w punkcie sprzedaży detalicznej. We wszystkich trzech przypadkach łączny koszt wdrożenia systemu opartego na protokole IP okazywał się niższy niż koszt wdrożenia systemu analogowego.
Podobne badania zostały przeprowadzone w roku 2007, z których wynikało, że systemy nadzoru wideo bazujące na urządzeniach cyfrowych i sieciach komputerowych z protokołem IP, są rozwiązaniem bardziej opłacalnym dla instalacji monitoringu wizyjnego składających się z ponad 32 kamer przemysłowych. Najnowsze badania wskazują, że także wdrożenie mniejszego systemu tego typu przynosi znaczne korzyści finansowe. Zarówno badania z roku 2007, jak i te przeprowadzone w przeciągu ostatnich miesięcy wskazują, że kiedy uwzględni się wszystkie elementy związane z wdrożeniem i działaniem systemu nadzoru wideo (tj. kamery, nośniki do rejestracji i przechowywania obrazu oraz dźwięku, a także konieczność wykonania i utrzymania instalacji), korzyści wynikające z zastosowania nowoczesnych technologii opartych na sieci komputerowej z protokołem IP są widoczne gołym okiem.
_______________________________________________________*Lusax – grupa badawcza działająca przy uniwersytecie w szwedzkim mieście Lund. Jej specjalnością są analizy dotyczące rozpowszechniania się na globalnym rynku zabezpieczeń nowych technologii informatycznych oraz technologii opartych na protokole IP.