Jesteś tutaj: » »

Rewolucja sektora systemów monitoringu wizyjnego

Rewolucja sektora systemów monitoringu wizyjnego

Przyglądając się obecnej sytuacji na rynku systemów nadzoru wideo, analizując wyniki badań oraz rozwój nowoczesnych technologii, można dojść do wniosku, że miniony rok był przełomowy dla tej branży. Już teraz sieciowe systemy telewizji przemysłowej coraz częściej zastępują tradycyjne instalacje analogowe, które jeszcze nie tak dawno temu pod względem popularności i częstości zastosowania były bezkonkurencyjne. Zwiększone zainteresowanie systemami bazującymi na kamerach IP jest szczególnie zauważalne w przypadku systemów nadzoru wideo dla średnich i dużych firm oraz obiektów, w których ważna jest dokładna identyfikacja obserwowanych osób i przedmiotów.  Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, a do najważniejszych z całą pewnością można zaliczyć większą elastyczność, skalowalność i łatwiejszą obsługę sieciowych systemów nadzoru wideo oraz możliwość uzyskania obrazów w jakości HDTV.

Do lamusa odchodzi przekonanie, że analogowy system monitoringu jest znacznie tańszy niż rozwiązania sieciowe, o czym doskonale świadczy niezależny raport „Systemy CCTV IP tańsze od analogowych?”. Rzeczą oczywistą jest, że urządzenia cyfrowe kosztują więcej niż ich analogowe odpowiedniki, jednak koszty całkowite wdrożenia, obsługi i ew. rozbudowy są niższe niż w przypadku tradycyjnych instalacji CCTV. Przyczyna jest prosta: zarówno montaż, jak i obsługa systemów bazujących na nowoczesnych rozwiązaniach są znacznie wygodniejsze i nie wymagają „kilometrów” nowego okablowania. Ponadto systemy monitoringu CCTV IP dają znacznie większe korzyści, które wynikają m.in. z możliwości zastosowania nowoczesnych kamer sieciowych, systemów inteligentnej analizy obrazów oraz wielu innych rozwiązań, które realnie podnoszą efektywność pracy systemów nadzoru wideo.

Zalety cyfryzacji systemów telewizji przemysłowej dostrzegają już nie tylko szefowie firm potrzebujących dużych, skomplikowanych instalacji, ale także zwykli przedsiębiorcy i odbiorcy indywidualni, którzy chcą skutecznie zabezpieczyć swoje mienie. Każdy z liczących się producentów posiada w swojej ofercie szereg zarówno zaawansowanych, jak i ekonomicznych produktów, pozwalających na budowę małych i średnich systemów nadzoru wideo w technologii IP dla punktów sprzedaży detalicznej, stacji benzynowych, małych pensjonatów, itp.

Systemy telewizji przemysłowej budowane w oparciu o sieć IP to nie tylko opłacalność ekonomiczna, ale także imponująca jakość nagrań wideo oraz łatwość ich przechowywania i analizy. Dostępne w handlu kamery sieciowe korzystają z wielu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które są całkowicie niedostępne dla tradycyjnych, analogowych kamer telewizji przemysłowej. To właśnie dzięki tym rozwiązaniom systemy CCTV IP są w stanie oferować obrazy w jakości HDTV, która umożliwia dokładną identyfikację osób, przedmiotów, zdarzeń alarmowych i informacji alfanumerycznych. Co więcej, wiele z dostępnych na rynku kamer IP posiada wbudowane układy inteligentnej analizy obrazu, która  automatyzuje część prac dozorowych, i tym samym daje pewność, że żadna sytuacja definiowana jako zagrożenie, nie pozostaje niezauważona przez operatora systemu monitoringu wizyjnego. Trzeba również powiedzieć, że urządzenia cyfrowe znacznie lepiej niż analogowe radzą sobie we wszelkich sytuacjach nietypowych – takich jak skrajnie zmienne warunki oświetleniowe.

Wszystkie te cechy użytkowe sieciowych systemów nadzoru wideo sprawiają, że już teraz jesteśmy świadkami dynamicznych zmian w branży. Stopniowe odchodzenie od rozwiązań analogowych już się rozpoczęło – pozwoli to zwiększyć bezpieczeństwo wszędzie tam, gdzie tradycyjne kamery okazywały się niewystarczające. Dzięki łatwej integracji i szybkiemu zwrotowi kosztów inwestycji kamery sieciowe przestały być kosztowną zachcianką szefów ochrony – stały się urządzeniami wykorzystywanymi na co dzień. Jest to oczywiste dla coraz większej liczby menedżerów IT, security, szefów ochrony i innych osób odpowiedzialnych nie tylko za bezpieczeństwo, ale także za optymalizację procesów biznesowych w dużych i małych firmach.


Zobacz również nasze inne artykuły