Jesteś tutaj: » »

Do czego służy DNS i DDNS?

Wiele osób zastanawia się do czego służy DNS i DDNS oraz jaką odgrywają rolę w przypadku sieciowych systemów monitoringu wizyjnego. W niniejszym artykule chciałbym wyjaśnić do czego służą te dwa protokoły i jak ich należy używać.

DNS (ang. Domain Name System, system nazw domenowych) to system serwerów, protokół komunikacyjny oraz usługa, która pozwala na zmianę adresów IP z postaci numerycznej na nazwę domenową. Innymi słowy dzięki wykorzystaniu DNS nazwa mnemoniczna. np. cctv.net.pl, może zostać zmieniona na odpowiadający jej adres IP, czyli w tym przypadku na 193.218.153.137. Tłumaczeniem zapisu numerycznego na domenowy zajmuje się odpowiedni serwer DNS, do którego komputer wysyła zapytanie z prośbą o przetłumaczenie adresu. Po uzyskaniu odpowiedzi z adresem numerycznym komputer nawiązuje połączenie z odpowiednim komputerem. Poniżej znajduje się poglądowy schemat komunikacji pomiędzy klientem i serwerem DNS.

DNS
  1. Jaki jest adres IP www.cctv.net.pl ?
  2. www.cctv.net.pl to 193.218.153.137
  3. Witaj, 193.218.153.137! Wyślij mi swoją stronę WWW
  4. Proszę oto moja strona WWW

Tego typu komunikacja możliwa jest jedynie w sytuacji, gdy serwer posiada stały adres IP, pod którym jest zawsze osiągalny. Innymi słowy raz wpisany rekord w bazie danych serwera DNS określający związek adresu 193.218.153.137 z cctv.net.pl jest stale aktualny i niezmienny. Dzięki tej zależności klient może komunikować się z serwerem zarówno poprzez użycie adresu numerycznego, jak i adresu domenowego.

Najważniejsze cechy użytkowe systemu DNS (ang. Domain Name System):


  • Nie ma jednej centralnej bazy danych adresów IP i nazw. Najważniejszych jest 13 głównych serwerów rozrzuconych na różnych kontynentach.
  • Serwery DNS przechowują dane tylko wybranych domen.
  • Każda domena powinna mieć co najmniej 2 serwery DNS obsługujące ją, jeśli więc nawet któryś z nich będzie nieczynny, to drugi może przejąć jego zadanie.
  • Każda domena posiada jeden główny dla niej serwer DNS (tzw. master), na którym to wprowadza się konfigurację tej domeny, wszystkie inne serwery obsługujące tę domenę są typu slave i dane dotyczące tej domeny pobierają automatycznie z jej serwera głównego po każdej zmianie zawartości domeny.
  • Serwery DNS mogą przechowywać przez pewien czas odpowiedzi z innych serwerów (ang. caching), a więc proces zamiany nazw na adresy IP jest często krótszy niż w podanym przykładzie.
  • Na dany adres IP może wskazywać wiele różnych nazw. Na przykład na adres IP 193.218.153.137 mogą wskazywać nazwy cctv.net.pl oraz ctr.pl.
  • Czasami pod jedną nazwą może kryć się więcej niż 1 adres IP po to, aby jeśli jeden z nich zawiedzie, inny mógł spełnić jego rolę.
  • Przy zmianie adresu IP komputera pełniącego funkcję serwera WWW, nie ma konieczności zmiany adresu internetowego strony, a jedynie poprawy wpisu w serwerze DNS obsługującym domenę.
  • Protokół DNS posługuje się do komunikacji serwer-klient głównie protokołem UDP, serwer pracuje na porcie numer 53, przesyłanie domeny pomiędzy serwerami master i slave odbywa się protokołem TCP na porcie 53.

DDNS (ang. Dynamic Domain Name System, dynamiczny system nazw domenowych) jest metodą, protokołem lub usługą sieciową, która umożliwia urządzeniom sieciowym takim jak router bądź systemowi komputerowemu korzystającego ze stosu IP, zakomunikować w czasie rzeczywistym (ad-hoc) serwerowi nazw zmianę obecnej konfiguracji DNS w postaci skonfigurowanych domen, adresów oraz innych danych zamieszczonych w rekordach DNS. System DDNS powszechnie stosuje się w sytuacjach gdy chcemy uruchomić serwer z podglądem kamer monitoringu wizyjnego dostępny z dowolnego miejsca w Internecie, a nie posiadamy stałego adresu IP, tylko otrzymujemy go z serwera DHCP. Dzięki zastosowaniu DDNS możliwe jest przypisanie bramce internetowej ze zmiennym adresem IP stałej nazwy hosta, która jest rozwiązywana przez standardowe zapytania DNS aplikacji działających w sieci Internet. Dzięki temu serwer może być osiągalny pod jedną, ustaloną nazwą niezależnie od tego, jaki adres IP w danej chwili posiada. Z tego powodu z serwerem można komunikować się tylko za pomocą adresu domenowego przetłumaczonego przez serwer DDNS (chyba, że znamy aktualny adres numeryczny serwera, ale nigdy nie wiemy jak długo będzie on obowiązywał). Należy jednak pamiętać, że od zmiany adresu IP przez serwer DHCP do wykrycia tego faktu przez program lub router może minąć pewien, krótki czas, w którym nasz serwer może nawet do kilku minut być niedostępny.

Obecnie usługę DDNS świadczy kilka serwisów, z których użytkownicy najczęściej wybierają DynDNS (www.dyndns.org) oraz No-IP (www.no-ip.com). W większości przypadków w/w usługa jest darmowa.

Konfiguracja usługi DDNS (ang. Dynamic Domain Name System)


W celu skorzystania z usługi DDNS w serwisie DynDNS, należy wejść na stronę http://www.dyndns.org  i następnie dokonać rejestracji (link w prawym górnym rogu: Sign In > Create Account).


DDNS

W nowo otwartym oknie przeglądarki należy wprowadzić nazwę użytkownika, adres e-mail oraz hasło dostępu do usługi. Po wpisaniu wszystkich niezbędnych danych należy zaznaczyć "I agree to the acceptable use policy (AUP)" a następnie kliknąć na przycisk Create Account (system poinformuje nas, że konto zostało założone, jednak w celu dokonania pełnej aktywacji należy kliknąć w link aktywacyjny, który znajduje się w wiadomości przesłanej na podany adres e-mail).


DDNS

Po dokonaniu aktywacji konta należy się zalogować na stronie http://www.dyndns.org  podając wcześniej ustalony login i hasło użytkownika.

Po zalogowaniu, w celu utworzenia nowego hosta, klikamy w Add HostName.


DDNS

W nowym oknie należy podać nazwę hosta i wybrać domenę (kilkanaście do wyboru). Po wpisaniu tych rzeczy należy zaznaczyć Offline Hostname i kliknąć na Create Host.


DDNS

W tym momencie wyświetli się strona informująca użytkownika, że założona domena jest usługą darmową. Następnie należy kliknąć Next.


DDNS

Na ekranie pojawi się informacja Once you have confirmed the contents of your cart your services will be instantly activate., która informuje o potrzebie aktywacji usługi. W tym celu należy kliknąć na Activate Services. Po kliknięciu domena zostanie uaktywniona i zakończy się proces konfiguracji domeny po stronie serwisu DynDNS.


DDNS

Zobacz również nasze inne artykuły